prekryti
  1. Domů
  2. Akce
  3. Projekty
  4. 2020
  5. Zelené střechy - vize pro budoucnost

Mezinárodní konference

Zelené střechy - vize budoucnosti, 10.9.2020, Praha

Pozvánka [pdf formát]
Registrace účastníků  / Registration / Kapacita je naplněna.

Vložné: 1 650Kč + 21% DPH
              1 100Kč + 21% DPH - členové SZÚZ a jeho odborných sekcí

Cena zahrnuje odborný program, simultánní tlumočení do českého jazyka, coffeebreak, oběd.

  

 

 

FOTOGALERIE z průběhu konference a předávání cen oceněným dílům soutěže Zelená střecha roku 2020

 

Název projektu:    Zelené střechy – vize pro budoucnost
Název poskytovatele dotace:   Ministerstvo životního prostředí
Celkové náklady projektu:   340 400 Kč    
Výše požadované dotace:   238 280 Kč    

Základní idea – hlavní cíl projektu

Hlavním cílem projektu je získat aktuální zahraniční zkušenosti s budováním zelených střech a zprostředkovat je odborné veřejnosti v České republice. Současné problémy měst v důsledku klimatických změn a jejich působení na obyvatele dávají zeleni na střechách budov nový rozměr: udržení a zvýšení biologické rozmanitosti poskytnutím místa pro zeleň, zlepšení mikroklimatu města díky zastínění, ochlazení, filtrování a vázání jemných prachových částic a škodlivin z ovzduší, obohacení pracovního a životního prostředí, zlepšení zdraví obyvatel.
Plocha zelených střech v ČR se každoročně zvyšuje, ale je nutné sledovat trendy v zemích, kde se zelené střechy budují již několik desetiletí. Objevují se nové výzvy – zelené střechy jako prostředek ke zvyšování biodiverzity, zelené střechy jako rozšířená obydlí, zelené střechy jako sportoviště. V neposlední řadě je nutné se věnovat také kombinaci zelených střech a fotovoltaických panelů. Důležitou roli hrají i použité materiály z pohledu principů cirkulární ekonomiky.
 

Popis realizace projektu

V současnosti již není potřebné přesvědčovat politiky, odbornou ani laickou veřejnost o nutnosti zvyšovat množství zeleně ve městech. Tuto "práci" spolehlivě odvedla minulá horká a suchá léta, stejně jako hrozba změny klimatu. Je nutné ovšem reagovat na nové vědecké poznatky a výzvy, která současnost a blízká budoucnost přináší: biodiverzita, udržitelnost, komunitní zahrady, energetika, cirkulární ekonomika. V projektu se chceme zaměřit na zelené střechy z pohledu biodiverzity (biodiversitní zelené střechy, fotovoltaiky (biosolární zelené střechy), zadržování srážek (modrozelené střechy), a zelené fasády.


Hlavní cíle

Hlavním cílem projektu je získat aktuální zahraniční zkušenosti s budováním zelených střech a zprostředkovat je odborné veřejnosti v České republice. Je nutné sledovat trendy v zemích, kde se zelené střechy budují již několik desetiletí. Objevují se nové výzvy – zelené střechy jako prostředek ke zvyšování biodiverzity, zelené střechy jako rozšířená obydlí, zelené střechy jako sportoviště. V neposlední řadě je nutné se věnovat také kombinaci zelených střech a fotovoltaických panelů. Důležitou roli hraje i cirkulární ekonomika a použité materiály. V projektu se chceme zaměřit na zelené střechy z pohledu biodiverzity (biodiverzitní zelené střechy, fotovoltaiky (biosolární zelené střechy), zadržování srážek (modrozelené střechy) a zelené fasády.

DÍLČÍ CÍLE
1) Uspořádání sedmého ročníku soutěže „Zelená střecha roku“, což navazuje na aktivity projektů z let 2014–2019. Cílem soutěže je nejenom upozornit na možnost ozeleňování střech, ale především ukázat, že i v České republice je řada osvícených investorů, kteří na svých objektech chtějí zelené střechy, schopných projektantů, kteří je umí navrhnout a kvalitních firem, které umí zelené střechy vybudovat. 
2) Příprava a naplnění webové stránky www.zelenastrecharoku.cz aktuálním obsahem, tzn. díly přihlášenými do soutěže Zelená střecha roku 2020. Tato webová stránka vznikla v roce 2018 a představují se na ní soutěžící díla od uzávěrky přihlášek až do vyhlášení dalšího ročníku. Od roku 2019 je zde možnost hlasování veřejnosti, ze kterého vzejde Cena veřejnosti.  
3) Uspořádání celostátní mezinárodní konference na téma „Zelené střechy – vize budoucnosti“. Konference vyvrcholí vyhlášením výsledků soutěže Zelená střecha roku 2020.
4) Získávání informací a zkušeností ze zahraničí a jejich přenos do České republiky. Zelené střechy jsou dynamicky se rozvíjejícím odvětvím a pouze aktivní kontakty se zahraničím umožňují držet krok s celosvětovými trendy.
5) Administrace webové stránky www.zelenestrechy.info.  
6) Aktivní využívání platformy „Zelené střechy ZeS“ na sociálních sítích.
 

Webové stránky vznikly v rámci projektu Zelenestrechy.info – webový informační portál pro ozeleňování střech, který byl podpořen Ministerstvem životního prostředí. Webové stránky nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.