Základní informaceo zelených střechách obecně
Pro odborníkyprojektanty, architekty, stavitele
Podpora výstavby zelených střechdotační programy, strategie měst
Mapa zelených střechpříklady v České republice
prekryti

Veřejnost vybírá zelenou střechu 2023

Veřejnost vybírá zelenou střechu - ke stažení zde

Soutěž Zelená střecha roku 2023 je zahájena – zapojte se do hlasování o Cenu veřejnosti! 

Brno, 8. června 2023

Mateřská, základní a střední škola, technické zázemí, přírodní koupaliště, vinařství, rodinný dům, obytný komplex, altán, panelový dům anebo nový pavilon goril v pražské ZOO.  O Cenu veřejnosti v desátém ročníku soutěže Zelená střecha roku se uchází patnáct přihlášených děl. Lidé pro ně mohou od 1. června hlasovat na webu www.zelenastrecharoku.cz, kde najdou kromě fotografií i podrobné informace o realizaci. 

V České republice loni přibylo dalších 396 000 m² nových zelených střech. Ve srovnání s rokem 2016, kdy v tuzemsku začal sílit zájem o ozeleňování budov, je to trojnásobné číslo. Vyplývá to z průzkumu publikovaném odbornou Sekcí Zelené střechy, která pro popularizaci tohoto rychle se rozvíjejícího odvětí pořádá letos již po desáté soutěž Zelená střecha roku.  Zelené střechy jsou navrhovány na čím dál pestřejším spektru objektů, jak dokazují díla přihlášená do letošního ročníku soutěže. 
V Česku loni dominovaly takzvané extenzivní zelené střechy (86 %), pro jejichž vegetaci stačí několik centimetrů substrátu. Nezatěžují příliš stavební konstrukci, takže nejsou náročné na finance ani údržbu. Často na nich rostou sukulenty anebo přírodní typy zelených střech s vyšší luční vegetací složenou z travin a bylin podporující biodiverzitu.  „I drobná ozeleněná střecha zadrží vodu v místě dopadu a odpaří ji zpět do malého vodního cyklu. Přispěje tím ke stabilizaci mikroklimatu v zastavěném území a předejde lokálnímu přetížení kanalizace,“ vyjmenovává benefity Jana Šimečková, ředitelka Svazu zakládání a údržby zeleně, jehož je sekce Zelených střech součástí.
Veřejnost bude vybírat favority do 31. srpna. Kromě online hlasujících zhodnotí střechy ve dnech 12. a 13. června také šestičlenná odborná porota, která se zaměří hlavně na přínos architektů, kvalitu technických řešení a výběr vegetace nebo udržitelnost projektu. Výsledky pořadatelé vyhlásí 14. září ve Velkém Světě Techniky v Ostravě-Vítkovicích u příležitosti mezinárodní konference Zeleň na budovách jako součást adaptačních opatření na změnu klimatu. 

Bližší informace: 
Svaz zakládání a údržby zeleně, odborná Sekce Zelené střechy – vyhlašovatel soutěže,  info@szuz.cz
Ing. Jana Šimečková, ředitelka SZÚZ, Tel.: +420 777 581 544, e-mail: simeckova@szuz.cz
Fotografie z webu www.zelenastrecharoku poskytne Ing. Michaela Brázdova, mail: brazdova@szuz.cz, mobil: +420 725 745 421
Sledujte nás na Facebooku
 

Webové stránky vznikly v rámci projektu Zelenestrechy.info – webový informační portál pro ozeleňování střech, který byl podpořen Ministerstvem životního prostředí. Webové stránky nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.